ВажливеПолітика

Україна підписала безпекову угоду з Норвегією

Президент України Володимир Зеленський і прем’єр-міністр Норвегії Йонас Гар Стере у Стокгольміпідписали угоду про співробітництво у сфері безпеки та довгострокову підтримку. Про це повідомила пресслужба українського лідера в п’ятнию, 31 травня.

Вказано, що у межах угоди Норвегія надасть Україні щонайменше 13,5 млрд норвезьких крон (близько 1,2 млрд євро) військової допомоги. А загалом у довгострокову програму Нансена з підтримки України Норвегія заклала майже 6,4 млрд євро на 2023-2027 роки.

Норвезька підтримка України триватиме впродовж усього терміну дії угоди.

За угодою, разом із союзниками Норвегія допомагатиме Україні розвивати спроможності у сфері сучасних бойових літаків і вже фіксує чітку готовність передати винищувачі F-16.

Крім того, Норвегія зробить внесок у розвиток морських спроможностей у Чорному й Азовському морях, продовжить надавати системи ППО NASAMS, а також обладнання до них і навчатиме фахівців.

Україна та Норвегія також працюватимуть над поглибленням оборонно-промислового співробітництва.

Невійськові блоки угоди стосуються підтримки української Формули миру, санкцій, відшкодування збитків, притягнення Росії до відповідальності, а також допомоги в економічному відновленні, гуманітарному розмінуванні, захисті критичної інфраструктури та боротьбі з російською пропагандою. Норвезькі лікарні й надалі надаватимуть допомогу українцям.

Норвегія також працюватиме над майбутнім членством країни в НАТО.

Зазначимо, що Норвегія – 15 країна, з якою укладено двосторонню безпекову угоду на виконання положень Вільнюської декларації G7.

Раніше Україна підписала такі угоди з Великою Британією, Німеччиною, Францією, Данією, Канадою, Італією, Нідерландами, Фінляндією, Латвією, Іспанією, Бельгією, Португалією, Швецією та Ісландією. Угоди з останніми двома державами теж були підписані 31 травня у Стокгольмі.