Як використовувати фази сну для вирішення складних завдань
Томас Едісон був відомим супротивником сну. В інтерв’ю 1889 року, опублікованому в журналі Scientific American, вічно енергійний винахідник електричної лампочки стверджував, що ніколи не спав більше чотирьох годин на добу. На його думку, сон — це марна трата часу, інформує Ukr.Media.
І все ж таки схоже, що Едісону в його творчості допомагала дрімота. Вважається, що винахідник дрімав, тримаючи в кожній руці по кулі, з розрахунком на те, що коли він засне, кулі впадуть на підлогу і розбудять його. Таким чином він запам’ятовував думки, які спадають на думку під час легкого сну і зазвичай випаровуються після прокидання.
Сьогодні дослідники сну вважають, що у ідеї Едісона було зерно істини. Журнал Science Advances опублікував роботу, в якій говориться, що люди переживають короткий період творчості та осяяння в наполовину свідомому стані. Воно виникає, коли ми починаємо занурюватися в сон — у фазі сну з повільним рухом очей, що називається N1. Отримані дані говорять, що якщо ми використовуємо проміжок часу між сном і неспанням, відомий як гіпнагогічний стан, нам легше згадати свої яскраві ідеї.
Натхненні Едісоном, Дельфіна Удієт з Паризького інституту мозку та її колеги запропонували 103 учасникам математичні завдання, в яких було приховано правило, яке спрощує рішення. 16 осіб, які одразу впоралися з рішенням, виключили із дослідження. Решті дали 20-хвилинну перерву і попросили полежати, тримаючи в правій руці склянку. Якщо склянка падала, їх просили розповісти, про що вони думали до того, як випустили її.
Під час перерви за учасниками стежили за допомогою полісомнографії — технології, яка відстежує активність мозку, очей та м’язів для оцінки стану неспання людини. Це допомогло визначити, хто з учасників дослідження не спить, а хто знаходиться в N1 або в N2 — наступній, трохи глибшій фазі сну.
Після перерви учасники знову запропонували вирішити математичні завдання. Ті, хто дрімав у стані N1, майже втричі частіше помічали приховане правило, на відміну від тих, що не спав протягом усього експерименту, і майже в шість разів частіше за тих, хто поринув у стан N2. Цей «момент осяяння», як називають його автори, настає не відразу. Він приходить після безлічі послідовних спроб вирішити завдання, що відповідає попереднім дослідженням інсайтів та сну.
Менш ясно, чи працює техніка Едісона з предметами, що падають, для запобігання більш глибокій стадії сну. З 63 учасників, що впустили склянку під час сну, 26 зробили це після того, як пройшла фаза N1. Але результати свідчать, що у нас дійсно є творче вікно безпосередньо перед засипанням.
Удієт каже, що, як і Едісона, на дослідження її надихнув особистий досвід. «У мене завжди було багато гіпнагогічних переживань, схожих на сновидіння, які довгий час захоплювали мене, — каже вона. — Я була вражена тим, що за останні два десятиліття майже ніхто не вивчав цей період».
Дослідження, опубліковане в 2018 році, показало, що короткий період «не спати», або спокійного відпочинку, збільшує шанси на відкриття того математичного правила, що використала в експерименті Удієт. А психолог Пенні Льюїс з Кардіффського університету в Уельсі припускає, що сон зі швидким рухом очей (REM) — фаза, в якій наші очі бігають туди-сюди, і виникає більшість сновидінь, — і повільний сон, діють спільно, щоб стимулювати вирішення проблем.
Однак Удієт не знає про існування інших досліджень впливу початку сну на креативність. Але вона свідчить про безліч історичних прикладів цього феномена.
«Олександр Македонський і Альберт Ейнштейн потенційно використовували техніку Едісона, принаймні так говорить легенда, — каже вона. — Деякі сни, що надихають на великі відкриття, швидше бувають гіпнагогічними переживаннями, ніж нічними снами. Один із відомих прикладів — хімік Август Кекуле, який працює допізна, виявив кільцеву структуру бензолу після того, як побачив змію, яка кусала свій власний хвіст у період «напівсну». Художник-сюрреаліст Сальвадор Далі також використав варіацію методу Едісона: він лягав спати, тримаючи в руках ключ над металевою тарілкою, яка дзвеніла і будила його, коли ключ падав. Це нібито надихало його художнє мислення».
«Це дослідження дає нам одночасне розуміння свідомості та творчості», — говорить Адам Хаар Хоровіц. Він не співпрацював із командою Удієт, але розробив технологію для взаємодії з гіпнагогічними станами. «Важливо, — додає він, — що дослідження можна провести вдома самостійно. Візьміть металевий предмет, ляжте та зосередьтеся на творчій проблемі. Подивимося, які відвідають моменти осяяння».
Але психолог Джонатан Скулер із Каліфорнійського університету в Санта-Барбарі, який також не брав участі в проєкті, вважає: дослідження не доводить, що будь-яка людина може розкрити свої творчі здібності під час ранньої фази сну. Він зазначає, що «перебування в солодкій зоні» просто освіжає учасників дослідження, полегшивши їм вирішення завдання надалі. Але при цьому він визнає, що в результатах дослідження є дуже переконливе. «Нові результати дозволяють припустити, що існує певний момент, під час якого люди сплять досить міцно, щоб отримати доступ до інших елементів, що не досягаються іншими шляхами, але не настільки, щоб матеріал був втрачений», — говорить він.
Незважаючи на переконання, що сон — це період відключення мозку, з точки зору неврології сон — неймовірно активний процес. Клітини мозку спалахують мільярдами, допомагають відновлювати та зберігати спогади і, схоже, створюють ментальні витвори.
У майбутніх дослідженнях Удієт сподівається не лише підтвердити свої висновки, але й визначити, чи допомагає фокусування на гіпнагогічному стані з використанням творчого потенціалу проміжного періоду між сном та неспанням у вирішенні реальних завдань та проблем. До того ж, її група розглядає можливість використання інтерфейсів мозок-комп’ютера для точного визначення патернів мозкових хвиль, пов’язаних із настанням сну. Це дозволить точно визначити час, коли людей слід будити у моменти передбачуваного осяяння.
«Ми могли б навчити людей досягати цього творчого стану за бажанням, — припускає Удієт. — Можна використовувати одні звуки, коли люди досягають потрібного стану, та інші, коли вони надто глибоко поринають у сон. Такий метод навчить розпізнавати творчий стан та допоможе його досягти».