Соціум

Естонія демонтує всі пам’ятники часів СРСР

Уряд Естонії прийняв рішення прибрати всі радянські пам’ятки з публічного простору в найкоротші терміни. Про це сказала прем’єр-міністр Естонії Каї Каллас, повідомляє ERR.

«Головне вирішено – радянські пам’ятники потрібно прибрати з публічного простору, і ми зробимо це якнайшвидше. Конкретний час та порядок залежать від готовності та логістичного плану місцевих органів влади, ця логістика вимагає такої ж уваги, організації та участі від приватного сектору», – сказала Каллас.

Уточнюється, що всього в Естонії налічується від 200 до 400 таких пам’яток. Точний графік перенесення пам’ятників наразі не може бути оприлюднений.

«Ми просуваємось у міру можливості виконання логістичних завдань. Важливо, щоб напруженість не загострювалася ні там, ні деінде. Зрозуміло, що російська агресія в Україні розкрила рани в нашому суспільстві, про які нагадують радянські пам’ятники, тому їх видалення з публічного простору необхідно, щоб уникнути додаткової напруги», – сказала Каллас.

Окремо уряд ухвалить рішення щодо долі танка Т-34, який у вигляді пам’ятника міститься в місті Нарва, де 90% населення – російськомовні. Вони виступають проти знесення пам’ятника.

«Танк – це знаряддя вбивства, це не меморіальний об’єкт, і з цих самих танків на вулицях України вбивають людей», – зазначила прем’єр-міністр.

Своєю чергою, міністр внутрішніх справ Лаурі Ляенеметс пояснив, що причина того, що в Нарві біля пам’ятника-танка зібралися люди, була в необґрунтованих чутках. Однак жодних подій не сталося, оскільки поліція пояснила людям, що танк не відвезуть під покровом ночі, «такі речі не повинні відбуватися таємно, глибокої ночі».

«Я як міністр внутрішніх справ вніс свої пропозиції та представив своє бачення того, якими можуть бути графік та діяльність з перенесення пам’ятників. Звичайно, ми врахували всі можливі інциденти, вони, звичайно, будуть, але можу підтвердити, що внутрішня безпека та громадський порядок будуть забезпечені… Роблячи ці речі, ми повинні пам’ятати, що Нарва і пізніше має ментально залишатися в Естонії», – сказав Ляенеметс.