ВажливеСоціум

11 найпоширеніших міфів щодо алкоголю

Культура вживання спиртних напоїв за довгі століття обросла безліччю різних міфів.

Хочемо ми того чи ні, алкоголь — частина нашого життя. Культура вживання спиртних напоїв (і боротьби з наслідками вживання) за довгі століття обросла безліччю різних міфів. Ось деякі з них, інформує Ukr.Media.

Різне сп’яніння і різне похмілля

Можливо, ви вважаєте, що текіла піднімає настрій, вино робить вас романтичними, а віскі змушує розкиснути біля стійки і відкрити бармену душу. Однак немає жодних доказів того, що різні напої викликають різні види сп’яніння.

Психологи, які взялися за цю проблему з усією серйозністю, встановили, що ваш настрій швидше залежить не від того, що саме ви п’єте, а в яких кількостях і з якою швидкістю. Також поки немає єдиної думки вчених про “п’яні відвертості”, хоча деякі з них і вбачають зв’язок між тверезими думками і п’яними промовами. Погане самопочуття з ранку теж залежить виключно від швидкості пиття і кількості випитого. Мова в цьому випадку йде, звичайно, про якісні напої, що не містять інших отрут.

“Вино на пиво — диво”

Популярна ідея про те, що змішувати різні напої не можна, а в крайньому разі можна тільки в порядку підвищення градуса — глибоко вкорінений в масовій свідомості міф. Але фактично має значення тільки сумарна кількість алкоголю, яку ви випили.

Одна чарка на годину

Поширене уявлення про те, що людина, що випиває одну порцію спиртного не частіше ніж раз в 60 хвилин, не п’яніє ще годину після останньої чарки, є небезпечною помилкою. Реакція кожної людини на алкоголь строго індивідуальна і обумовлена статтю, спадковістю, віком, масою тіла.

Фізіологи вважають, що засвоєння алкоголю відбувається зі швидкістю 100 мг/кілограм ваги на годину. Це означає, що чоловік вагою 100 кг може повністю засвоїти 10 грамів алкоголю (25 грамів горілки) за одну годину. Кожен, хто важить менше, потребує більше часу.

Толерантність до алкоголю

У кожного є друг, який вважає, що володіє вродженою опірністю алкоголю і може перепити кого завгодно. Деякі кажуть, що їм потрібно більше спиртного, щоб сп’яніти. Опірність алкоголю дійсно існує, але вона не впливає на кількість спирту, достатню, щоб сп’яніти.

Вона лише означає, що вам потрібно більше випити, щоб відчути сп’яніння. Тому людині з високою толерантністю до алкоголю слід пам’ятати про цю свою особливість і не сідати після вечірки за кермо, якими б тверезим вони собі не здавався.

Французи та ресвератрол

Згідно зі статистикою, жителі Франції страждають від серцево-судинних захворювань в меншій мірі, ніж їхні сусіди по Євросоюзу. У свій час вважалося, що всьому виною речовина під назвою «ресвератрол», що міститься в шкірці ягід винограду і червоному вині. Однак поки повноцінні клінічні випробування, які могли б підтвердити чудесну дію ресвератролу, не проводилися. Деякі вчені кажуть, що його вміст у вині занадто низький. Напевно, справа в сирі.

“Ніжки” говорять про якість вина

Характерні довгасті патьоки, що залишаються на стінках келиха, повинні переконати нас, що ми п’ємо хороше вино. Однак насправді “ніжки” утворює будь — яка спиртовмісна рідина, а смак — вельми суб’єктивне поняття.

Вік вина практично не впливає на його якість різні дослідження, включаючи опубліковане журналом Journal of Wine Economics у 2008 році, свідчать, що рішення суддів на різних конкурсах вин збігаються не більше ніж на 10%. Вино — призер однієї виставки може залишитися непоміченим на наступній. Більш того, суддя, наосліп дегустуючи одне і те ж вино, може визнати його спочатку вельми середнім, а через п’ять хвилин — видатним.

Існує думка, що 90% сортів вина краще пити не пізніше одного-двох років після того, як вино виявилося в пляшці.

Алкоголь вбиває клітини мозку

У 1993 році датські нейрофізіологи з Орхуського університету підрахували кількість клітин в однакових ділянках кори головного мозку двох десятків покійних чоловіків, половина з яких за життя зловживала алкоголем.

Дослідники не побачили істотної різниці в кількості нейронів, проте відзначили зниження щільності відростків мозкових клітин, в тому числі в гіпокампі — ділянці мозку, відповідальному за пам’ять.

Алкоголь зігріває

Так, алкоголь змусить підшкірні судини розширитися і ненадовго принесе суб’єктивне відчуття теплоти, але ви, навпаки, втратите більше тепла. Кров буде відводити тепло від внутрішніх органів, і ви можете серйозно застудитися.

Випивати “для зігріву” варто вже в теплі тому пити горілку “для зігріву”, поки відкопувати застряглу в снігу машину, не радимо. А випити глінтвейну вдома в теплих шкарпетках вже після того, як відкопали — можна.

Таблетки до і кава після

Таблетка аспірину або ібупрофену, випита ввечері перед вечіркою, ніяк не вплине на ваші відчуття на ранок. Немає ніякого сенсу в прийомі болезаспокійливих для профілактики.

Після вечірки багато хто залишає на тумбочці таблетку шипучого аспірину і воду. Ібупрофен діє три — чотири години, аспірин-до чотирьох годин. Яким же чином це має допомогти? Навпаки, поєднання цих препаратів і алкоголю руйнує печінку і слизову оболонку шлунка.

Від похмілля по-справжньому лікує тільки час — ні кава, ні душ не змусять зникнути алкоголь, який вже у вас в крові. До того ж, якщо, будучи вже зневоднені алкоголем, ви приймете ще один сечогінний засіб (а кава теж діуретик) — зробите гірше. Лікує тільки час.

Алкоголь покращує сон

50 грамів коньяку перед сном, можливо, і допоможуть вам заснути після важкого дня, проте відомо, що спиртне зменшує тривалість глибокої фази сну. Так що заснути вийде, але виспатися — навряд чи. Саме цим пояснюється те, що, прийшовши додому о третій годині ночі в суботу, ви прокидаєтеся о шостій і більше не спите.

Співаєш, перш ніж пити

Ще одна помилка говорить, що, щільно поївши перед вечіркою, ви уникнете сильне сп’яніння. Звичайно ж, це неправда. Їжа в шлунку тільки відстрочить всмоктування алкоголю в стінки шлунка і потрапляння в кровотік.

Щільна і жирна закуска не врятує від сп’яніння сюди ж можна віднести сумнівні способи обдурити алкотестер, з’ївши пару плиток білого шоколаду або навіть випивши склянку соняшникової олії.

Серед численних міфів про алкоголь статистикою підтверджується один — кожен третій злочин в світі скоюється в стані сп’яніння.

Поліцейські зведення часто починаються з формулювання “посеред застілля раптово спалахнула сварка”, а закінчується все мінімум побоями і пораненнями, а максимум — вбивством (зазвичай кухонним ножем).